CAD med SketchUp

Från Wikiskola
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Schneckengetriebe
Schneckengetriebe

Wikipedia skriver om Computer-aided_design

Beskrivning av blockets innehåll

Vi ska lära oss både ritningsteknik och CAD. CAD kommer vi att ha nytta av i kommande projekt där vi skapar produkter. CAD kan användas till att skapa spelmiljöer. Det kan komma till nytta i Entreprenörskapen om vi fortsätter på DICE-projektet.

I tvåan kommer du att kunna lära dig mer CAD i en eller flera kurser.

Vi använder SketchUp. Du kan ladda ner Sketchup Make som är gratis.

Mål

Mål för undervisningen

I det här teknikavsnittet skak du:

  • ska lära dig cadda med SketchUp
  • cadda ett hus, ett fordon ett spel eller någonting du hittar på själv.


Uppgifter

Det du ritar ska du spara för bedömning

Samla alla uppgifter ni gör i en mapp. Sedan kan ni redovisa genom att kopiera in allt i samma fil.

Du bör läsa manualerna

Detta gäller först 2015.

Du har mycket stor nytta av att läsa igenom manualerna nedan. Nyttan har du när du vaddar men dessutom behöver vi ha ett prov efter avsnittet för att säkerställa att du lär dig mer än bara det du lär dig genom att cadda nedanstående uppgifter. Det finns en mängd coola saker som du inte hinner testa men som du i alla fall kan läsa om

SketchUp-kommandon
3D-koncept (SketchUp på en mer allmän nivå

Lektion 1

Kunskapsmål

Mål för undervisningen

Efter lektionen ska du:

  • ha laddat ner Sketchup
  • ha bekantat dig med de vanligaste verktygen
  • använt tutorials och instruktioner
  • kunna rita ett enkelt hus eller något annat som du väljer


Innehåll

Hur man Caddar ett hurs, av Arvid.

Vad är CAD?

vad har man det till?

Olika program

SketchUP

Tutorials

SketchUp Learn
SvFi Distans
SketchUpArtists
Master SketchUp

Visa gärna vad du gör

Uppgift
Spontanredovisning (frivillig)

Visa med projektorn och berätta för klassen vad du lärt dig i SketchUp.

  • din idé
  • vad du gjor och hur
  • vad är ditt eget och vad har du importerat+
  • tekniker som man kan ha nytta av
  • problemlösning
  • mål för ditt fortsatta arbete



Respons

Svara på frågorna i enkäten nedan så jag får respons på vad ni tycker.

Lektion 2

Mål

Mål för undervisningen
  • Du ska göra en ritning med korrekta mått.
  • Du ska avbilda ett verkligt föremål så exakt du kan.


Genomgång

Window - Model info för att ändra upplösning.
Window - Model info för att ändra upplösning.

Många skrev enkäten att de vill ha en genomgång med tips om hur man kan göra. Jag ska försöka visa några saker som är bra att kunna när man vaddar verkliga objekt.

  • Att du kan välja templete för maskinritningar i mm.
  • Hur man ritar en skål.
  • Hur man ritar med exakta mått
  • Hur man kontrollmäter det man ritat
  • Hur man ändrar upplösning. Window - Model Info - Units. (se figur).

Uppgift

Så här gör man krökta saker.
Uppgift

Rita av ett föremål

  • ett rätblock med måtten 2 m * 0,75 m * 5,033 m
  • sätt ut måtten på rätblocket

'’'Gör en avbildning av ett verkligt föremål Rita en måttsatt CAD-modell av det föremål som du får titta och mäta på:

  1. en blå skål
  2. en glasskål
  3. en kaffemugg med lock
  4. ett hjul
  5. ett pennställ
  6. en datorkartong

Redovisning: Visa för din lärare oms bedömer det direkt


Lektion 3

Mål

Mål för undervisningen

Du ska använda färdiga objekt från nätet och bygga ihop en eller flera scener som du tar bilder ifrån och gör en rolig serie.


Uppgift

Uppgift
Gör en serie i SketchUp

Din uppgift är att tänka ut ett skämt eller en historia som lämpar sig att berätta i serieform. Istället för att teckna serien ska du använda SketchUp.

  • Hämta färdiga objekt på http://sketchup.google.com/3dwarehouse/ eller med knappen Get Models uppe till höger (se bild nedan).
  • Arrangera scener i SketchUp
  • Ta skärmbilder med skärmavbildning eller ScreenShotMenu
  • Gör en serie med ett par tre rutor. Pratbubblor eller text under.



Min skämtteckning till höger gjorde jag i SketchUp med ett färdigt klassrum, en kaffekopp en ritad pöl.

Pratbubblan kommer från keyNote. Bilden beskars genom att fota med ScreenshotMenu.

Cmd + shift + 4 ger en skärmdump där du väljer storlek. Förhandsgranskaren låter dig lägga in pratbubblor och beskära ytterligare.

Fler funktioner

Bara en liten grej så ni hinner klart med serierna.

Testa Extension Warehouse - knappen näst längst till höger i överkanten.

Logga in och skaffa Utilities Tools. Det ger två extra funktioner under

ex: Tools - Utilitys - Query Tool

En fråga om ni behöver hjälp med något

Lektion 4

Mål för undervisningen

Du ska rita en modell av skolan utifrån en ritning.


Fil med ritning över bottenvåningen
Fil med ritning över bottenvåningen
Uppgift
Rita skolan
  • Du kan ta in ritningen till höger och börja från början.
    • Lägg in ritningen över skolan så du kan rita av formen.
    • Börja rita i ett nytt lger. Använd ett flertal lager under konstruktionens gång
    • Använd verktyg för linjer med flera punkter, båg, rektangel och polygon
    • Om att ändra form och storlek på polygoner
    • Gruppera små objekt till större enheter.
    • Skala modellen efter måtten på ritningen.
    • Gå över till 3D (vrid på modellen) och dra upp väggarna.
  • Alternativ: Starta med en halvfärdig modell från 3D Warehouse (sök på TIS Stockholm).
    • Högerklicka på väggarna och välj Explode (eller Edit Component)
    • Rita färdigt alla vägar och dra upp dem till lämplig takhöjd.
  • Möblera med färdiga bord etc.
  • Slå er ihop och bygg olika delar som ni för ihop till en så orkar ni cadda hela skolan


Fler ritningar på Löjtnantsgatan 25

Löjtnantsgatan 25 - Fasadritningar
Löjtnantsgatan 25 - Plan1
Löjtnantsgatan 25 - Plan2
Löjtnantsgatan 25 - Plan3
Löjtnantsgatan 25 - Plan4
Löjtnantsgatan 25 - Plan5
Löjtnantsgatan 25 - Plan6
Löjtnantsgatan 25 - Plan7
Löjtnantsgatan 25 - Plan8

Bedömning av skolcadden

Uppgift
Utforma kriterier

Betygskriterier är en beskrivning av vad som krävs för ett betyg på ett moment.

Förmågan som är relevant:

Skolverket skriver i kunskapskravet för betyg E, mitten av tredje stycket:

I sitt arbete läser eleven ritningar och tekniska instruktioner samt skissar och ritar med viss säkerhet både manuellt och med relevanta cad-program

Svara i formuläret och skriv en förklaring av vad som bör krävas för att få E, C eller A på uppgiften att cadda skolan.


Lektion 5

Mål för undervisningen

Du ska presentera något du caddat i form av en film.


Uppgift
Skapa en film

Skapa en film utifrån din modell av skolan genom att använda instruktionen ovan..


Vandra runt i modellen

Det kan vara kul att visa hur ens CAD ser ut inifrån. Det finns lite olika tekniker för detta. dels kan man använda knappen med fotstegen och dels kan man använda kameraverktyget. Nedan finns en länk till en beskrivning hur man skapar en scen (film) från sin CAD-modell.

Skapa animationer och filmer från SketchUp

Lektion 6

Mål för undervisningen

Vi ska lära oss mer om ritningar och CAD genom att läsa boken.


Läxa! Läs sid 75-89


  • Ahmads presentation Ritteknik2'’’.
  • Presentationen som hör till lärarhandledningnen.

Mer att göra

  • Vanlig ritteknik. Skapa 3D fr ritning med vyer
  • LayOut för att fixa linjebredd, skapa ritningar, etc.
  • Rita av ett hus (landet eller eget hus) utifrån foton och mått
  • skapa moduler av väggplankor och bygg och modifiera modulen
  • placera på Google maps
  • testa plugins
  • leta modeller på warehouse
  • Rita en IKEA-möbel och addera till Warehouse
  • Importera till framework för Goo med FBX, .3DS, and Collada.
  • DIA
  • Sucs
  • GGB

Lektion 7

Mål för undervisningen

Vi ska lära oss mer om ritningar och CAD genom att läsa boken.


Läs boken - Riteknik och CAD kap. 4

Läxa! sid. 74- 89


Läxförhör ritteknik

Läxa! sid. 90- 101


Läxförhör CAD

Lektion 8 - Dela i 3D Warehouse

Mål för undervisningen

Du ska testa att lägga ut en CAD på Google Earth.


Exportera som .pkz gör att den kan läggas in på Google Earth (med en knapp översti SU)och syns också i Warehouse.

man kan även köra File - 3D Warehouse - Share Model

Möjligen finns vadden nu i två versioner - eller så bakas de ihop

Min CAD av skolan. Du kan ta den och rita vidare på. Allt är inte klart på bottenvåningen och väggarna har inte dragits upp.

Lektion 9 - Unity3D

Uppgift
Frivillig fördjupning

Vi har ingen erfarenhet av Unity3D men det verkar intressant och de har börjat använda det på andra TIS-skolor.

Om du vill kan du undersöka om du kan ta in någon av dina modeller där. Du får själv ta reda på det du behöver veta.

Du kommer att bedömas för hur bra du på ett självgående sätt kan söka och värdera information samt använda dig av den för att föra ditt projekt frammåt.


Unity3D är en open source spelmotor.



Bedömning

För bedömningen behöver du göra en snygg och informativ presentation.

Använd keyNote, klassens Wordpress eller vad du kommer över ens om med din lärare.

  1. Visa ditt kardade föremål som en bild. Skapa gärna en ritning med vyer på en egen sida.
  2. Lägg in din serie på lämpligt sätt
  3. Visa några fina bilder från din skol-CAD. Ladda upp din skolCAD på Warehouse och länka dit
  4. Gör gärna en filmad kameraåkning genom din cad.

Bonus-CAD

Du får naturligtvis ta med dina egna CADar eller en film från en CAD (uppgift ovan).

Kriterier för bedömning i CAD