Begrepp inom algebran: Skillnad mellan sidversioner
Ulrika (diskussion | bidrag) |
Hakan (diskussion | bidrag) |
||
| Rad 99: | Rad 99: | ||
| lös ut || se till att en variabel hamnar ensam till vänster i en ekvation | | lös ut || se till att en variabel hamnar ensam till vänster i en ekvation | ||
|- | |- | ||
| mängd || | | modell|| en problemformulering i ett verkligt problem uttryckt med matematik | ||
|- | |||
| mängd || en mängd är en samling av objekt. De objekt som ingår i en mängd kallas mängdens element. | |||
|- | |- | ||
| operator || tecken som visar vilket räknesätt som ska användas, exempelvis <math> +, -, *, /</math> | | operator || tecken som visar vilket räknesätt som ska användas, exempelvis <math> +, -, *, /</math> | ||
|- | |- | ||
| upphöjt|| | | upphöjt|| någonting multiplicerat med sig själv ett visst antal gånger | ||
|- | |- | ||
| uttryck || en kombination av tal, variabler och operatorer | | uttryck || en kombination av tal, variabler och operatorer | ||
Versionen från 5 september 2017 kl. 12.26
|
|
Aktivitet
Algebraiska regler
| Definition |
|---|
Samma regler inom aritmetiken som i algebran
Operatorn [math]\displaystyle{ \star }[/math] på en mängd [math]\displaystyle{ S }[/math] är kommutativ om och endast om det för alla element [math]\displaystyle{ x }[/math] och : [math]\displaystyle{ y }[/math] i [math]\displaystyle{ S }[/math] gäller att
En binär operator * på en mängd S kallas associativ om det för alla x, y och z i S gäller att
Om så är fallet kan man använda beteckningen x * y * z, eftersom det inte spelar någon roll i vilken ordning operationerna utförs.
En operator, [math]\displaystyle{ \,* }[/math], sägs vara distributiv med avseende på en annan operator, +, om det för alla x, y och z i en mängd S gäller att
Ur definitionen av potenser med positiva tal som heltalsexponent, kan potenslagarna härledas:
Utgående från dessa lagar definieras sedan utvidgade betydelser av potens.
|
Algebraiska begrepp
| Uppgift |
|---|
| Googla något av begreppen i listan och lär dig mer.
Om du hittar något begrepp som inte finns på listan så loggar du in på wikiskola och skriver dit det i listan tillsammans med en förklaring. |
Lär dig dessa begrepp och matematikord
| Ord | Betydelse |
|---|---|
| bestäm | Räkna ut värdet av |
| beräkna | Räkna ut värdet av |
| bryt ut | Den distributiva lagen "baklänges" |
| grad | Vinkel enheten |
| ekvation | två uttryck med ett likhetstecken mellan |
| element | Varje ingående tal i en mängd |
| faktoriseera | dela upp i faktorer, oftast primtalsfaktorer |
| flytta över | förändra en formel eller ett uttryck genom att utföra samma operation på båda sidor om likhetstecknet |
| formel | en ensam variabel i vänster led och ett uttryck i höger led |
| funktion | ett samband mellan två eller flera variabler, ex [math]\displaystyle{ y = 3 x - 2 }[/math] |
| förenkla | minska komplexiteten i ett uttryck genom att slå ihop termer, förkorta, mm |
| förkorta | plocka bort lika dana faktorer på varsin sida av ett bråkstreck eller likhetstecken |
| höger led | termerna till höger om likhetstecknet i en ekvation |
| koefficient | Det tal som är direkt ansluten till en variabel, exempel vis "5"i "5x" |
| konstant | en bokstav betecknar ett tal som inte varierar, exempelvis [math]\displaystyle{ \pi }[/math] |
| lös ut | se till att en variabel hamnar ensam till vänster i en ekvation |
| modell | en problemformulering i ett verkligt problem uttryckt med matematik |
| mängd | en mängd är en samling av objekt. De objekt som ingår i en mängd kallas mängdens element. |
| operator | tecken som visar vilket räknesätt som ska användas, exempelvis [math]\displaystyle{ +, -, *, / }[/math] |
| upphöjt | någonting multiplicerat med sig själv ett visst antal gånger |
| uttryck | en kombination av tal, variabler och operatorer |
| variabel | en bokstav som i ett uttryck, formel eller ekvation betecknar ett värde som kan variera |
| vänster led | termerna till vänster om likhetstecknet i en ekvation |
| värdet av | att sätta in siffror i ett uttryck och räkna ut vad det är |
Finn regeln
Kopiera texten till din dator och skriv rätt regel på strecket.
| Förenkling | Skriv regeln |
|---|---|
| [math]\displaystyle{ {(x^3)}^4 = x^{12} }[/math] | _______________________ |
| [math]\displaystyle{ x^0 = 1 }[/math] | _______________________ |
| [math]\displaystyle{ { \left( {x \over y }\right)^7} = {x^7 \over y^7} }[/math] | _______________________ |
| [math]\displaystyle{ x^2 \cdot x^5 = x^{7} }[/math] | _______________________ |
| [math]\displaystyle{ {(x \cdot y)}^{19} = x^{19} \cdot y^{19} }[/math] | _______________________ |
| [math]\displaystyle{ {x^5 \over x^3} = x^{2} }[/math] | _______________________ |
Förenkling
Ett par exempel in här
Öva själv
- Gleerups: Öva 2: Ekvationer Scrollá en bit ner på sidan för blandade uppgifter på uttryck och ekvationer.
Gleerups: Blandade övningar på förenklingar
Lär mer
Uttryck, formler och variabler. Förenkla algebraiska uttryck.
Förenkla avancerat exempel.



