Begrepp inom algebran: Skillnad mellan sidversioner
Hakan (diskussion | bidrag) |
Hakan (diskussion | bidrag) |
||
| Rad 54: | Rad 54: | ||
{{uppgruta | Googla något av begreppen i listan och lär dig mer. | {{uppgruta | Googla något av begreppen i listan och lär dig mer. | ||
Om du hittar något begrepp som inte finns på listan så loggar du in på wikiskola och skriver dit | Om du hittar något begrepp som inte finns på listan så loggar du in på wikiskola och skriver dit det i listan tillsammans med en förklaring. | ||
}} | }} | ||
| Rad 63: | Rad 63: | ||
! Ord !! Betydelse | ! Ord !! Betydelse | ||
|- | |- | ||
| bestäm || | | bestäm || Räkna ut värdet av | ||
|- | |- | ||
| beräkna || | | beräkna || Räkna ut värdet av | ||
|- | |- | ||
| ekvation || | | ekvation || två uttryck med ett likhetstecken mellan | ||
|- | |- | ||
| faktoriseera || dela upp i faktorer, oftast primtalsfaktorer | | faktoriseera || dela upp i faktorer, oftast primtalsfaktorer | ||
| Rad 73: | Rad 73: | ||
| flytta över || förändra en formel eller ett uttryck genom att utföra samma operation på båda sidor om likhetstecknet | | flytta över || förändra en formel eller ett uttryck genom att utföra samma operation på båda sidor om likhetstecknet | ||
|- | |- | ||
| formel || | | formel || en ensam variabel i vänster led och ett uttryck i höger led | ||
|- | |- | ||
| funktion || | | funktion || ett samband mellan två eller flera variabler, ex <math>y = 3 x - 2</math> | ||
|- | |- | ||
| förenkla || minska komplexiteten i ett uttryck genom att slå ihop termer, förkorta, mm | | förenkla || minska komplexiteten i ett uttryck genom att slå ihop termer, förkorta, mm | ||
| Rad 83: | Rad 83: | ||
| höger led || termerna till höger om likhetstecknet i en ekvation | | höger led || termerna till höger om likhetstecknet i en ekvation | ||
|- | |- | ||
| konstant || | | konstant || en bokstav betecknar ett tal som inte varierar, exempelvis <math> \pi </math> | ||
|- | |- | ||
| lös ut || se till att en variabel hamnar ensam till vänster i en ekvation | | lös ut || se till att en variabel hamnar ensam till vänster i en ekvation | ||
|- | |- | ||
| uttryck || | | operator || tecken som visar vilket räknesätt som ska användas, exempelvis <math> +, -, *, /</math> | ||
|- | |||
| uttryck || en kombination av tal, variabler och operatorer | |||
|- | |- | ||
| variabel || en bokstav som i ett uttryck, formel eller ekvation betecknar ett värde som kan variera | | variabel || en bokstav som i ett uttryck, formel eller ekvation betecknar ett värde som kan variera | ||
| Rad 94: | Rad 96: | ||
|- | |- | ||
| värdet av || | | värdet av || att sätta in siffror i ett uttryck och räkna ut vad det är | ||
|} | |} | ||
Versionen från 5 september 2017 kl. 06.25
|
|
Aktivitet
Algebraiska regler
| Definition |
|---|
Samma regler inom aritmetiken som i algebran
Operatorn [math]\displaystyle{ \star }[/math] på en mängd [math]\displaystyle{ S }[/math] är kommutativ om och endast om det för alla element [math]\displaystyle{ x }[/math] och : [math]\displaystyle{ y }[/math] i [math]\displaystyle{ S }[/math] gäller att
En binär operator * på en mängd S kallas associativ om det för alla x, y och z i S gäller att
Om så är fallet kan man använda beteckningen x * y * z, eftersom det inte spelar någon roll i vilken ordning operationerna utförs.
En operator, [math]\displaystyle{ \,* }[/math], sägs vara distributiv med avseende på en annan operator, +, om det för alla x, y och z i en mängd S gäller att
Ur definitionen av potenser med positiva tal som heltalsexponent, kan potenslagarna härledas:
Utgående från dessa lagar definieras sedan utvidgade betydelser av potens.
|
Algebraiska begrepp
| Uppgift |
|---|
| Googla något av begreppen i listan och lär dig mer.
Om du hittar något begrepp som inte finns på listan så loggar du in på wikiskola och skriver dit det i listan tillsammans med en förklaring. |
Lär dig dessa begrepp och matematikord
| Ord | Betydelse |
|---|---|
| bestäm | Räkna ut värdet av |
| beräkna | Räkna ut värdet av |
| ekvation | två uttryck med ett likhetstecken mellan |
| faktoriseera | dela upp i faktorer, oftast primtalsfaktorer |
| flytta över | förändra en formel eller ett uttryck genom att utföra samma operation på båda sidor om likhetstecknet |
| formel | en ensam variabel i vänster led och ett uttryck i höger led |
| funktion | ett samband mellan två eller flera variabler, ex [math]\displaystyle{ y = 3 x - 2 }[/math] |
| förenkla | minska komplexiteten i ett uttryck genom att slå ihop termer, förkorta, mm |
| förkorta | plocka bort lika dana faktorer på varsin sida av ett bråkstreck eller likhetstecken |
| höger led | termerna till höger om likhetstecknet i en ekvation |
| konstant | en bokstav betecknar ett tal som inte varierar, exempelvis [math]\displaystyle{ \pi }[/math] |
| lös ut | se till att en variabel hamnar ensam till vänster i en ekvation |
| operator | tecken som visar vilket räknesätt som ska användas, exempelvis [math]\displaystyle{ +, -, *, / }[/math] |
| uttryck | en kombination av tal, variabler och operatorer |
| variabel | en bokstav som i ett uttryck, formel eller ekvation betecknar ett värde som kan variera |
| vänster led | termerna till vänster om likhetstecknet i en ekvation |
| värdet av | att sätta in siffror i ett uttryck och räkna ut vad det är |
Finn regeln
Förenkling
Öva själv
Lär mer
Uttryck, formler och variabler. Förenkla algebraiska uttryck.
Förenkla avancerat exempel.



