Termiska data: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Hakan (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Hakan (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
| Rad 9: | Rad 9: | ||
|- | |- | ||
| Vatten || ALIGN="right" | 4,181 | | Vatten || ALIGN="right" | 4,181 | ||
|- | |||
| Is || ALIGN="right" | 333 | |||
|- | |- | ||
| Etanol || ALIGN="right" | 2,44 | | Etanol || ALIGN="right" | 2,44 | ||
Versionen från 18 februari 2013 kl. 12.10
Tabell över specifika värmekapaciteten för några ämnen
| Ämne | Cp [kJ/(kg·K)] | |
|---|---|---|
| Järn | 0,449 | |
| Aluminium | 0,897 | |
| Vatten | 4,181 | |
| Is | 333 | |
| Etanol | 2,44 | |
| Glas | 0,84 | |
| Paraffin | 2,1-2,9 | |
| Silver | 0.232 | |
| Trä | 0,4 |
Tabell över smältentalpitet och ångbildningsentalpitet
| Ämne | cs [kJ/kg] | cå [kJ/kg] | |
|---|---|---|---|
| Etanol | 105 | 841 | |
| Glykol | - | 800 | |
| Vatten | 334 | 2260 | |
| Metanol | - | 1100 | |
| Guld | 66 | - |
Tabellerna ovan kommer från Wikipedia