Termiska data: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Hakan (diskussion | bidrag) (Skapade sidan med ' Tabellerna nedan är en sammanfattning av NoK Formler och tabeller, sid 68-69. <br> <br> '''Tabell över specifika värmekapaciteten för några ämnen''' {| ! Ämne !! ''C<...') |
Hakan (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
| Rad 37: | Rad 37: | ||
|- | |- | ||
| Metanol|| ALIGN="right" | - || ALIGN="right" | 1100 | | Metanol|| ALIGN="right" | - || ALIGN="right" | 1100 | ||
|- | |||
| Guld|| ALIGN="right" | - || ALIGN="right" | 66 | |||
|} | |} | ||
<br> | <br> | ||
Versionen från 18 februari 2013 kl. 11.54
Tabellerna nedan är en sammanfattning av NoK Formler och tabeller, sid 68-69.
Tabell över specifika värmekapaciteten för några ämnen
| Ämne | Cp [kJ/(kg·K)] | |
|---|---|---|
| Järn | 0,449 | |
| Aluminium | 0,897 | |
| Vatten | 4,181 | |
| Etanol | 2,44 | |
| Glas | 0,84 | |
| Paraffin | 2,1-2,9 | |
| Silver | 0.232 | |
| Trä | 0,4 |
Tabellen ovan från Wikipedia
Tabell över smältentalpitet och ångbildningsentalpitet
| Ämne | ls [kJ/kg] | lå [kJ/kg] | |
|---|---|---|---|
| Etanol | 105 | 841 | |
| Glykol | - | 800 | |
| Vatten | 334 | 2260 | |
| Metanol | - | 1100 | |
| Guld | - | 66 |