Övningsuppgifter Ohms lag
De här uppgifterna har skapats av elever och kvaliteten är varierande. Redigera gärna.
Shifat
Uppgift |
---|
Spänningen är 6 V och lampan ger ett spänningsfall på 2,5 V. Motståndet har resistansen 100 Ω. Hur mycket ström går i kretsen? ![]()
|
Facit: (klicka expandera till höger)
- Spänningen över motståndet är 6 - 2,5= 3,5 V
- Strömmen I = 3,5 / 100 = 0,035 A
- Svar: 0,035 Ampere
William Wibeck
Uppgift |
---|
Skriv uppgiftstexten här Lägg en bild här
|
Facit: (klicka expandera till höger)
- skriv din lösning till uppgiften här
Liam -
Uppgift |
---|
Strömmen är 10 V. Båda lamporna har 2,5 Ohm i resistans, Vad är effekten? ![]()
|
Facit: (klicka expandera till höger)
- Volt 10/35 Ohm ≈ 0,28 Ström. Ohm 35 *0,28 Ström ≈ 9,8 P
Kani
Uppgift |
---|
Vad är strömmen? ![]()
|
Facit: (klicka expandera till höger)
Addera dom två motstånd.
10 / 200 = 0.05 A
Madelene
Uppgift |
---|
![]()
|
Facit: klicka på visa till höger
- U = 400 V, R= 200Ω, lampans resistens = 100 Ω, I = ? A
100 + 200 = 300, 400 / 300 = 1,33
Svar: strömmen är 1.33 A
Armin
Uppgift |
---|
Hur stor är strömmen genom lamporna? ![]()
|
Facit: (klicka expandera till höger)
Addera motståndens resistanser: 200 + 100 + 50 = 350
I = U/R
I = 5V / 350Ω = 0,014 A
Riaz
Uppgift |
---|
Hur stor är strömmen genom lampan? ![]()
|
Facit: (klicka expandera till höger)
Addera motståndens resistanser: 300Ω + 50Ω = 350 Ω
I = U / R
I = 15 V / 350 Ω = 0,043 A
Edvin
Facit: (klicka expandera till höger)
Lamporna: I / R = 1 / 5 + 1 / 5 + 1 / 5 R = 5 / 3 Totala resistansen: 500 + 5 / 3 = 501.66... Strömmen: 10 / 501.66 = 0.01993A (19.93mA) Effekten: U • I = 0.1993W (199.3mW)
Crippa Pettersson
Uppgift |
---|
Vad är strömmen? ![]()
|
Facit: (klicka expandera till höger)
- Ta U / R = 12 / 3000= 0,004 A
Svar: strömmen är 0,004 Ampere
David Toreborg - motstånd och lampa
Uppgift |
---|
Vad är strömmen? ![]()
|
Facit: (klicka expandera till höger)
50V / 83Ω = 0,6024 ≈ 0,602 A
Mikael Paulson
Facit: (klicka expandera till höger)
- 1. U / R = I
- 3 Volt / 75 Ohm = 0,4 Ampere
- 2. U * I = P
- 3 Volt * 0,4 Ampere = 1,2 Watt
- 3. 1,2W * 48 h = 57,6 Wh
Emre Demirel
Uppgift |
---|
Batteriets spänning är 15 volt och högtalarens resistans är 8 Ω. Vad blir effekten (i Watt) och strömmen (i Ampere)? ![]()
|
Facit: (klicka expandera till höger)
Resistansen är kortsluten så den räknares inte med.
I = U/R = 15V / 8 Ω =1.875A
P = U I = 15V *1.875A = 28.125 W
Svar: 1.875 Ampere och 28.125 Watt
Teodor Eklund
Uppgift |
---|
1. Resistansen är 20Ω och Spänningen är 40V, vad är strömmen? 2. Vad är Effekten genom kretsen? ![]()
|
Facit: (klicka expandera till höger)
- U/R= I
I*U= P 1. 40V/27Ω = 1.48A 2. 1.48A*40V= 59W
Cristian Blaj
Uppgift |
---|
![]()
|
Facit: (klicka expandera till höger)
- skriv din lösning till uppgiften här
Addera motståndens resistanser: 3300 + 10 = 3310
1) I = U/R
I = 12V / 3310Ω = 0.0036 A
2) I= V/R 0.0036*3300= 11,88~
Fredrik B
Uppgift |
---|
Vad är strömmen i kretsen ![]()
|
Facit: (klicka expandera till höger)
Man räknar ut strömmen I = P / U
Addera effekterna 3 W + 18 W + 7 W = 28 W P = 28 W
Dela sedan den gemensamma effekten med spänningen P / U = 28 / 210 = 0.13
Svar: 0.13 A
Viktor Melin
Uppgift |
---|
Uppgiften är att ta reda på om en säkring på 10A räcker till för lamporna samt vattenkokaren. ![]()
|
Facit: (klicka expandera till höger)
Det behövs totalt ca 8.35A I = A/230 A = 1800 + 60 + 60 = 1920/230 I = 8,35A
Georgek
Uppgift |
---|
Du har 4 komponenter med 0,7V, 12V, 2V och en resistans med 300Ω. 1 Vad blir strömmen? 2.Vad blir strömmen om du sätter på strömbrytaren? ![]()
|
Facit: (klicka expandera till höger)
- 1.Inget ( Strömbrytaren är av )
- 2. Addera alla 3 komponenter som blir 0,7 + 12 + 2 = 14,7 V.
- 230 - 14,7 = 215,3 V
- 215,3 V / 300 Ω = 0,7 Amp
Emma
Uppgift |
---|
Vad är strömmen om U= 7V och R = 400Ω?
![]()
|
Facit: (klicka expandera till höger)
- 7/400= 0,0175 A
Anna
Uppgift |
---|
Vad är strömmen?
|
Facit: (klicka expandera till höger)
- 8V /300Ω=0,027
Alexander
Uppgift |
---|
Hur stort är motståndet? ![]()
|
Facit: (klicka expandera till höger)
- U/I=R 12 / 0,010 = 1200 Ω
Daniel - Parallella motstånd och lampor
Uppgift |
---|
vad är strömmen?
|
Facit: (klicka expandera till höger)
- 1/12 = 1/20 + 1/7 + 1/7 + 1/7
1/12 = 1/20 + 3/7 = 1/21
R= 21/10
KORV!
Jonas Sjölund
Uppgift |
---|
A) Vad blir strömmen om man har 30 volt och 300 ohm? B) Hur många watt är det på lamporna? ![]()
|
Facit: (klicka expandera till höger)
A) 5+5+20 = 30V 30/300 = 0,1A svar: 0,1 a B) 10 * 0,1 = 1 Watt Svar: 0,5 watt per lampa
Herman Dagervik !
Uppgift |
---|
Skriv uppgiftstexten här ![]()
|
Facit: (klicka expandera till höger)
- skriv din lösning till uppgiften här
Nabbir
Facit: (klicka expandera till höger)
R =Resistans [Ω] I = Ström [A] U = Spänning [V] P = Effekt [W]
A) 35 + 10 + 10 = 55 5/55 ≈ 0,09 (0.09090...) 0,09 * 2 ≈ 0.18 (0.1818...) Svar: 0.18 (0.1818...) A
B) 35 + 10 + 10 = 55 5/55 ≈ 0,09 (0.09090...) Svar: Strömmen som går igenom är 0,09 (0.09090...) A
C) 110 * 0.18 (0.1818...) = 20 Svar: 20 W
Markus Johansson
Uppgift |
---|
Elektrisk krets av en högtalare. Vad är effekten på högtalaren? ![]()
|
'
P = U x I där
P = Effekt [W] U = Spänningens effektivvärde [V] I = Strömmens effektivvärde [A]
Lucas Renz
Facit: (klicka expandera till höger)
- R=U/I U=12.5 I=50 12.5/50=0.25 Ohm
Ilyas
Uppgift |
---|
![]() |
Facit: (klicka expandera till höger)
- 0.4 A
Abdikafi Qasin
Uppgift |
---|
Beräkna A) strömmen i kretsen B) Effekten i kretsen ![]()
|
Facit: (klicka expandera till höger)
A) När man vill veta strömman så använder man formen I = U / R = 2 / 20 = 0.1 A. Kretsens ström är 100 mA
B) Effektens formel är P = U I = 2 ' 0.1 = 0.2 Watt. Kretsens effekt är 200 mW.
Jakob
Uppgift |
---|
Vad blir strömen om motståndet är 30Ω och strömkällan på 12V? ![]()
|
Facit: (klicka expandera till höger)
- 0.4A
Adam
Uppgift |
---|
Här är en Parallelkoppling. Räkna ut spänningen. ![]()
|
Facit: (klicka expandera till höger)
- 18 A x 19 Ohm = 342 V
- Svar: spänningen U är 342 volt
Sten
Uppgift |
---|
Enkel Bords Lampa
A . Räkna ut strömmen B. Gissa vad Symbolen med krysset är för nåt (Omega står för Ohm och V står för volt) ![]()
|
Facit: (klicka expandera till höger)
- U / R = I
Amper = I Volt = U Ohm = R
I = U / R = 500 V / 450 Ω = 1.1 A
svar : En Lampa
Nikita
Uppgift |
---|
a) Hur stor är strömmen ifall spänningen är 230 V och resistansen är 176 Ω? b) Hur stor är effekten?
![]()
|
Facit: (klicka expandera till höger)
- a) För att ta reda på strömmen så behöver vi ta hjälp utav Ohms lag och använda formeln I = U/R. I står för ström, U står för spänning och R står för resistans. Vi sätter in våra värden och räknar: 230V/176Ω = 1,304 A. Strömmen är alltså 1,304 A.
b) För att ta reda på effekten så använder vi oss utav formeln P=U*I. Vi sätter in våra värden i formeln och får 230V*1,304A=299,92W. Effekten är 299,92W.
Niklas Forsblom
Facit: (klicka expandera till höger)
Ta hjälp av Ohms lag. I=U/R
svar på fråga 1. R= 2800+5000+15= 7815 ohm
12v/7815 ohm= 1,53mA
svar på fråga 2. R= 5000+5600+15= 10615 ohm 12v/10615 ohm= 1,13mA
Erik Olsson
Facit: (klicka expandera till höger)
- A) De två runda exen är själva lamporna, det snedda strecket är strömbrytarn och de fyra uppställda strecken upphöjt med plus tecken är två batterier.
- B) 7,2+7,2=14,4/20+20=14,4/40=0,36(a) i strömmen.
- C) 7,2+7,2=14,4.
- 14.4*0,36= 5,184 = 5,2 (W) = effekten.
Jesper
Facit: (klicka expandera till höger)
- a) Resistans och en växelström.
b) R = U2/P, 2502/1500 ≈ 41,6.
c) I = U/R, 250/41,6 ≈ 6.
Richard Byström
Facit: (klicka expandera till höger)
- 4,5/10=0,45 A.
U x I= 4,5 x 0,45=2,025 W
Effekt: 2,025 Watt och Ström: 0,45 Ampere
Felix
Uppgift |
---|
Uppgift: vilken ström går igenom kretsen? ![]()
|
Facit: (klicka expandera till höger)
- 12 V -2 V = 10 V
10 / 5 KΩ = 2 mA
Simon
Uppgift |
---|
Lampa
Ohmslagsuppgift a) Hur mycket ström går igenom kretsen? b) Vad blir Effekten? ![]()
|
Facit: (klicka expandera till höger)
- a) 200 / (50 + 100 + 150) = 0.67
- b) 200 * 0.67 = 135 Watt
Mohammed
Uppgift |
---|
![]() |
Facit:
I = P / U = 5 / 12 = 0,417 A = 400 mA
Artin
Uppgift |
---|
![]()
|
Facit: (klicka expandera till höger)
- a) 40 W/16 V=2,5 A
- b) 16 V / 4 Ω = 4 A
- c) P = U I = U^2 /R
- 16 V^2/40 W=6,4 Ω
Broberg
Uppgift |
---|
Vad händer när två batterier på 12 volt series kopplas till ett motstånd på 3000Ω och till en lampa efter motståndet på ca 30ohm hur mycket ström är det. Skärmavbild 2015-09-07 kl. 12.54.55 |
Facit: (klicka expandera till höger)
- skriv din lösning till uppgiften här
Gustav-
Uppgift |
---|
Vad är spänningen mellan A och B när strömbrytaren är på? ![]()
|
Dennis Norman
Facit: (klicka expandera till höger)
- a). 12 A
- b). 2,4 V
Axel -
Uppgift |
---|
Skriv uppgiftstexten här ![]()
|
Facit: (klicka expandera till höger)
- skriv din lösning till uppgiften här
Elias
Uppgift |
---|
Vad har du du för ström om du har ett batteri på 12 V och kopplar till ett motstånd på 500Ω och en lampa på 20Ω ![]()
|
Facit: (klicka expandera till höger)
12 V / (500+20) Ω = 0.023 A
Marcus Wranghult-
Uppgift |
---|
Hur mycket resistans (R) har kretsen? (V) står för Voltmeter och (A) står för Amperemeter
![]()
|
Facit: (klicka expandera till höger)
- Resistans R = U / I = 1,5 V / 1,2 A = 1,25 Ω
Jocke
Uppgift |
---|
Vad är strömmen i kretsen? ![]()
|
Facit: (klicka expandera till höger)
Lösning:
R = 120 Ω + 130 Ω = 250 Ω
U = 14 V
I = 14/250 = 0,056 A
Tor
Uppgift |
---|
Räkna ut Strömmen som går igenom kretsen efter de två lamporna och dammsugaren och avrunda till korrekt antal värdesiffror. ![]()
|
Facit: (klicka expandera till höger)
Strömmen är ungefär: 3 A.
Babylon
- Lösning:
Det går 20 mA i varje slinga.
- 12 V - (3 x 2 V) / 0,02 A
- (12-6) / 0,02
- 6 / 0,02 = 300 Ω varje resistor är 330 Ω
Adrian
Uppgift |
---|
Hur mycket ström går i kretsen? ![]()
|
Facit: (klicka expandera till höger)
- here is tha answur
12V - 8V = 4V 4V / 8kΩ = 0.5 mA
Katrin
Uppgift |
---|
krets med duonat maker
|
Facit: (klicka expandera till höger)
1300 W / 230 V = 5.6 A (avrundat till 2 värdesiffror)
Sandel Singh
Uppgift |
---|
Hur mycket ström går det genom kretsen? ![]() |
Facit: (klicka expandera till höger)
230 / 30 = 7.67A
Fares Bien Osman
Uppgift |
---|
Hur mycket ström får leds igenom lampan? ![]()
|
Facit: (klicka expandera till höger)
3 V / 20 Ohm = 0,3 A
Dior Bäcksin
Uppgift |
---|
Hur mycket ström får leds igenom lampan? ![]()
|
Facit: (klicka expandera till höger)
3 V / 20 Ohm = 0,3 A
Markus Johansson
Uppgift |
---|
Elektrisk krets av en högtalare.
Vad är effekten på högtalaren? ![]()
|
'
P = U x I där
P = Effekt [W] U = Spänningens effektivvärde [V] I = Strömmens effektivvärde [A]