Repetition av Ma1C Aritmetik och Algebra: Skillnad mellan sidversioner

Från Wikiskola
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Ingen redigeringssammanfattning
Ingen redigeringssammanfattning
Rad 10: Rad 10:


|}
|}
== Gleerups ==
Det finns blandade uppgifter på Gleerups (två kapitel):
[https://gleerupsportal.se/laromedel/exponent-1c/article/d0a748e9-e9ff-4c59-ae81-18f79e87f327?page=1 Aritmetik]
[https://gleerupsportal.se/laromedel/exponent-1c/article/15f470e4-1ab7-4e44-9544-78f6e74c8864 Algebra]
Det kan finnas uppgifter på sånt som boken tar upp men som inte vi gjort. i så fall får
du kolla upp det i Gleerups. Lite mer kunskap kan aldrig skada även om det inte
kommer på kunskapskontrollen.


== Länkar till Khan Academy ==
== Länkar till Khan Academy ==


## [http://www.khanacademy.org/exercise/linear_equations_1 Enkla ekvationer = Linear Equations]
# [http://www.khanacademy.org/exercise/linear_equations_1 Enkla ekvationer = Linear Equations]
## [http://www.khanacademy.org/exercise/solving_for_a_variable Lös ut en variabel ur uttrycket = Solving for a variable]
# [http://www.khanacademy.org/exercise/solving_for_a_variable Lös ut en variabel ur uttrycket = Solving for a variable]
## [http://www.khanacademy.org/exercise/converting_between_slope_intercept_and_standard_form Räta linjens ekvation]. Bra för fysikelever som behöver öva manipulering av uttryck.
# [http://www.khanacademy.org/exercise/converting_between_slope_intercept_and_standard_form Räta linjens ekvation]. Bra för fysikelever som behöver öva manipulering av uttryck.
## [http://www.khanacademy.org/exercise/linear_equations_3 Ekvationer med x på båda sidorna = Linear Equations 3]
# [http://www.khanacademy.org/exercise/linear_equations_3 Ekvationer med x på båda sidorna = Linear Equations 3]
## [http://www.khanacademy.org/exercise/kinematic_equations Ekvationer om rörelse = Kinematic Equations] Bra repetition för fysikelever!

Versionen från 18 september 2017 kl. 09.21

Fil:Target 10 points.svg
Mål för undervisningen Repetition

Titta i kunskapsmatrisen och bedöm vad du behöver öva på. Gå in på lämplig sida på Wikiskola.se och läs på och öva dessa moment.

Öva sedan på blandade uppgifter

Fil:Sway logo.svg
Swayen till detta avsnitt: Linjär olikhet


Gleerups

Det finns blandade uppgifter på Gleerups (två kapitel):

Aritmetik

Algebra

Det kan finnas uppgifter på sånt som boken tar upp men som inte vi gjort. i så fall får du kolla upp det i Gleerups. Lite mer kunskap kan aldrig skada även om det inte kommer på kunskapskontrollen.

Länkar till Khan Academy

  1. Enkla ekvationer = Linear Equations
  2. Lös ut en variabel ur uttrycket = Solving for a variable
  3. Räta linjens ekvation. Bra för fysikelever som behöver öva manipulering av uttryck.
  4. Ekvationer med x på båda sidorna = Linear Equations 3