Att väcka intresse för ma/no i år 5: Skillnad mellan sidversioner
Hakan (diskussion | bidrag) |
Hakan (diskussion | bidrag) |
||
Rad 58: | Rad 58: | ||
Bygga torn av papper. | Bygga torn av papper. | ||
En ppt om [[Media:Fackverkskonstruktioner.ppt fackverkskonstruktioner]] fungerar så att man kan använda de första tre bilderna som inledning och resterande bilder efter det att eleverna byggt. | En ppt om [[Media:Fackverkskonstruktioner.ppt|fackverkskonstruktioner]] fungerar så att man kan använda de första tre bilderna som inledning och resterande bilder efter det att eleverna byggt. | ||
==== Lektion 8 ==== | ==== Lektion 8 ==== |
Versionen från 2 december 2009 kl. 07.36
Lektionsplanering 6 + 4 lektioner ma/no i åk 5
Syfte
Att väcka intresse för matematik och no.
Övergripande mål
Att eleverna ska ha kul.
Kurspresentation
Under kursen kommer du att...
- få inblick i hur matematiken används inom många olika områden.
- lära dig olika metoder att lösa matematiska problem.
- bekanta dig med delar av högstadiets matematik, exempelvis algebra och ekvationer.
- få prova på enkel programmering.
- få prova på ett naturvetenskapligt arbetssätt och göra en egen undersökning.
- göra laborationer i fysik och kemi och lära dig skriva laborationsrapport.
Lektionsplaneringar
Lektion 1
Vad är matematik? - och matematiken i en teckning
Vilka uppgifter kan du hitta på utifrån en bild. Matematik ett kommunikationsämne, sidan 31.
Lektion 2
Lektion 3
Lektion 4
Vad är naturvetenskap? Vetenskap och tro.
Att mäta temperaturen när vatten kokar, fylla i tabeller och rita kurvor.
Så här kan en kurva se ut.
Smälta is och koka vatten beskrivs i Natura sidan 13.
Lektion 5
Fair test. Experiment med att lösa socker i vatten
Lektion 6
Logoprogrammering.
Utvärdering
En enkät till eleverna
Lektion 7 - Bygga torn
Bygga torn av papper.
En ppt om fackverkskonstruktioner fungerar så att man kan använda de första tre bilderna som inledning och resterande bilder efter det att eleverna byggt.
Lektion 8
Att observera, beskriva och förklara bilder.
- Övningar att plasta in och använda:
- Beskriv platsen i bilden 1.
Lektion 9
Kryptering
Nämnaren nr 4, 2003. Krypteringssnurror.
Lektion 10
Mano-spelet.