Att väcka intresse för ma/no i år 5: Skillnad mellan sidversioner
Hakan (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Hakan (diskussion | bidrag) |
||
Rad 32: | Rad 32: | ||
==== Lektion 2 ==== | ==== Lektion 2 ==== | ||
*[[ | *[[Funktionsmaskinen]] | ||
==== Lektion 3 ==== | ==== Lektion 3 ==== |
Versionen från 4 maj 2009 kl. 10.11
Lektionsplanering 6 + 4 lektioner ma/no i åk 5
Syfte
Att väcka intresse för matematik och no.
Övergripande mål
Att eleverna ska ha kul.
Kurspresentation
Under kursen kommer du att...
- få inblick i hur matematiken används inom många olika områden.
- lära dig olika metoder att lösa matematiska problem.
- bekanta dig med delar av högstadiets matematik, exempelvis algebra och ekvationer.
- få prova på enkel programmering.
- få prova på ett naturvetenskapligt arbetssätt och göra en egen undersökning.
- göra laborationer i fysik och kemi och lära dig skriva laborationsrapport.
Lektionsplaneringar
Lektion 1
Vad är matematik? - och matematiken i en teckning
Vilka uppgifter kan du hitta på utifrån en bild. Matematik ett kommunikationsämne, sidan 31.
Lektion 2
Lektion 3
Lektion 4
Vad är naturvetenskap? Vetenskap och tro.
Att mäta temperaturen när vatten kokar, fylla i tabeller och rita kurvor.
Så här kan en kurva se ut.
Smälta is och koka vatten beskrivs i Natura sidan 13.
Lektion 5
Fair test. Experiment med att lösa socker i vatten
Lektion 6
Logoprogrammering.
Utvärdering
En enkät till eleverna
Lektion 7
Bygga torn av papper.
En ppt om fackverkskonstruktioner fungerar så att man kan använda de första tre bilderna som inledning och resterande bilder efter det att eleverna byggt.
Lektion 8
Att observera, beskriva och förklara bilder.
- Övningar att plasta in och använda:
- Beskriv platsen i bilden 1.
Lektion 9
Kryptering
Nämnaren nr 4, 2003. Krypteringssnurror.
Lektion 10
Mano-spelet.