Datorteknik: Skillnad mellan sidversioner
Shja (diskussion | bidrag) |
|||
Rad 373: | Rad 373: | ||
{{uppgruta| | {{uppgruta| | ||
# Skaffa editeringsprogrammet TextWrangler från App Store. | # Skaffa editeringsprogrammet TextWrangler från App Store. | ||
# Lägg alla filer | # Lägg '''alla filer i en och samma mapp''' på dina dator. Spara ner rita.js, library.js och rita.html i en mapp på din dator och verifiera att det funkar. '''Ändra inte namn på filerna''' | ||
#* Använde den här sidan att pröva på: http://www.wikiskola.se/javascript/rita.html | #* Använde den här sidan att pröva på: http://www.wikiskola.se/javascript/rita.html | ||
#* koden: http://www.wikiskola.se/javascript/rita.js | #* koden: http://www.wikiskola.se/javascript/rita.js | ||
Rad 382: | Rad 382: | ||
# Låt figuren vandra över skärmen. | # Låt figuren vandra över skärmen. | ||
}} | }} | ||
=== Praktiska tips === | === Praktiska tips === | ||
* Surfa med Safari | * Surfa med Safari |
Versionen från 7 november 2012 kl. 15.28
Introduktion till kursen
Lektion 1
Utdelning av läroböcker och arbetsböcker.
Vi läser sidorna 15-26 till att börja med.
Läxa till nästa gång: Fråga 1-19, sidorna 3-6 i arbetsboken.
Lektion 2 - MacBook Air en övning
iMovie övning
Lektion 3
Ny Sport och träningsaktivitet
Presentation med iMovie
Uppgift |
---|
Du ska presentera dig själv på en minut i iMovoie.
Din film ska innehålla:
Krav: Filmen får max vara en minut. Individuell uppgift. Filmen ska fungera utan ljud. Det ska var klart denna lektion. Redovisning: På denna sida (följ instruktionerna): Redovisning enminutersfilm |
Datorsystems uppbyggnad, komponenter och kringutrustningar.
Lektion 4 - Beskriv en datordel
OBS!: Det ka n vara kul att airdroppa elevfotona till dem som vill.
OBS 2!: Logga in på Wikiskola.se och redigera din användarsida så att det står vem du är. Då slipper vi röda länkar i responserna på filmerna. Och så ska ni signera era artiklar på detta sätt. Skriv seriösa presentationer av er själva.

TE!2A har tittat på några elevers filmer om en bra funktion i Macen. Vi har skapat konton på Wikiskola och haft en snabbkurs i redigering. Eleverna har börjat välja rubrik och datordel att skriva om.
Uppgift |
---|
Vad är du bra på när det gäller datorer? Du ska välja ett område och skriva en kort faktatext om ditt område.
Du behöver bli medlem och logga in på Wikiskola för att kunna skriva här. Vi vill att du:
Skriv ditt namn under den rubrik där du kan bidra. Eller lägg till en egen rubrik. Du publicerar din text genom att lägga in på denna sida. |
Era elevtexter
Uppgift Beskriv en datordel - Här är sidan där vi jobbar alla deltagare tillsammans (tre klasser).
Hur gör man? - Wikimarkup
Länkar
Lägg till länkar som andra kan ha nytta av här.
- Wikipedia skriver om Dator
- Eng wp - Computer Hardware
- Kjell.com Introduktion till datorn
- http://sv.wikipedia.org/wiki/Maskinvara
- http://sv.wikipedia.org/wiki/Datorteknik
LJUDKORTSUPPGIFTEN
Hej på er 12C!
Här kan ni lägga ut era "KEYNOTE" filer. Glöm inte namnen.
Hur gör man? - Wikimarkup
Nu kommer man direkt på rätt ställe i instruktionen. --Håkan Elderstig 11 oktober 2012 kl. 12.21 (UTC)
Hej på er 12B!
Här kan ni lägga ut era "KEYNOTE" filer. Glöm inte namnen.
Hej på er EE12!
Här kan ni lägga ut era "KEYNOTE" filer. Glöm inte namnen.
Hårdvaru övning: Beskriv en datordel
Målen med den här uppgiften är:
1. Att fördjupa era kunskaper om olika komponenter i datorn genom att samla information om olika dator komponenter och att skriva om dem.
2. Att jobba med Google docs. På Google docs kan man dela sina dokument med andra i hela världen. Det betyder att ni allihopa kan jobba på samma dokument SAMTIDIGT. Ni ska öppna länken som ni har fått på schoolsoft.
och gör en PowerPoint presentation helt enkelt. Alla kan redigera bilderna, lägga till nya saker (texter, bilder, effekter) och radera saker.
Uppgift |
---|
Vad är du bra på när det gäller datorer? Du ska välja ett område och skriva en kort faktatext om ditt område.
Jag vill att ni:
Skriv ditt namn under den rubrik där du kan bidra. Eller lägg till en egen rubrik.
|
OBS!: Det ka n vara kul att airdroppa elevfotona till dem som vill.
OBS!: Eftersom uppgiften är en gemensam uppgift är det viktigt att ni tar extra hänsyn till att inte radera vad som andra har gjort.
Håkans Grafikkortsuppgift
Först kör jag Shimas PPT.
I slutet finns en uppgift att ni ska ta reda på fakta om ljudkort. Gör det och för in era resultat i tabellen på denna länk: Tabell på Google Drive om grafikkort
Resultatet
Det blev inte bra med så här stora tabeller i en ppt. meningen var att dela upp tabellen i flera små, en per slide. Vi ville sortera efter pris men det gick inte på grund av at det fanns delade celler, olika cellformat samt ibland priset angivet med kr efter.
Jag kopierade in data i Excel och konverterade till pdf som laddades på Slideshare:
Google Spreadsheet tappar tyvärr länkarna samt att det inte går att hitta en inbäddningskod. Visst kan man skapa en IFrame själv men jag vill hitta något enklare, snyggare.
Lektion 5 - Jobba i boken
Vi fortsätter idag med att läsa i boken och göra uppgifter. Ni tar vid där ni slutade förra gången och jobbar vidare i arbetsboken samtidigt som ni läser i läroboken.
lektion 6 - Struktur på datordelarna
Pass 1
Uppgift |
---|
Struktur på texter om datordelar
|
Lärdom
Nu har vi lärt oss:
- Hur man skapar en länk inom wikin
- Hur man skapar en ny sida (genom att namnge sidan i en länk)
- Att man kan busa runt i sin egen sandlåda (Sandlåda är ett Wikipediabegrepp).
- Att Diskussionssidan är bra för att prat om sidan (den innehåller nu era förslag på ändringar)
Pass 2
Uppgift |
---|
Struktur på texter om datordelar, forts.
|
Lär ut hur man:
- Skapar nivå ett rubbar
- klipper ut allt på en rubrik och klipper in efter texten på en rubrik
Resultat
här fem förslag på hur man kan sätta struktur på delarna i datorn:
Pass 3
Nu ska vi slutföra arbetet med att bringa struktur på våra komponenter. När vi blir klara med det kommer vi att ha en hygglig sida som vi kan arbeta vidare med.
Uppgift |
---|
Struktur på texter om datordelar, forts.
|
Pass 4 - ge respons på varandras arbeten
Uppgift |
---|
Om tid finns.
Nu är vi klara med att generera text (åtminstone de flesta av oss - skynda på ni andra, vi vill lära oss mer).
|
Lektion 7 - Historik
- http://www.oercommons.org/courses/web-development/view kanske nåt om internets historia går att använda
Wikipedia skriver om Datorns_historia
http://www.tekniskamuseet.se/1/194.html
Historia
I början av 1800-talet fanns mekaniska räknemaskiner för att göra vissa beräkningar. Charles Babbage konstruerade 1820 differensmaskinen som var den mest avancerade dittills. Den visade sig vara för komplicerad för att byggas fungerande. Trots det gjore han en förbättrad och mer generell maskin som han kallade den analytiska maskinen. Den byggde på samma mekaniska ide som den tidigare maskinen med kugghjul som växlades i och ur styrda från ett hålkort med instruktioner som matades till maskinen. Lady Ada Lovelace skrev program till maskinen som skulle få den att göra beräkningar. Det visade sig att inte heller denna maskin kunde byggas till fungerande skick med dåtidens mekaniska precision och den gjorde aldrig några beräkningar och Ada fick aldrig se sina program exekverade.
Alan Turing var en brittisk matematiker som i sina studier om lösbarhet för matematiska problem använde sig av en tankemodell med en hypotetisk apparat som kunde göra några olika logiska operationer. Han visade att med några logiska operationer gick det att göra en sån maskin som kunde beräkna alla beräkningsbara problem, den kallas efter honom Turingmaskinen. Han visade också matematiskt att varje annan maskin som kan beräkna alla beräkningsbara problem kan emulera och emuleras av Turingmaskinen. Sådana maskiner kallas Turingkompletta. Det följer av Turings slutsatser att alla Turingkompletta maskiner kan lösa samma problem och emulera varandra. Det har i efterhand visat sig att Babbage utan vetskap om Turings senare upptäckte gjort en turingkomplett maskin med sin analytiska maskin.
CC BY SA, Johan Arvelius 2010
Datorer jag kommit i kontakt med
Expandera rutan nedan så ser du ett galleri med några av de datorer --Håkan Elderstig 20 oktober 2012 kl. 09.11 (UTC) kommit i kontakt med genom åren.
Film - BBC Datorn
Den här lektionen passar väl in under Datorteknik 1a, Entreprenörskap och Teknik1 och ligger därför som en inbäddad sida (ett slags mall). Redigeringar på sidan syns således likadant på alla ställen.
Perifera enheter
Kommunikation med yttre enheter
- USB är beskrivet i datorkomponentstycket
- USB-kontakter
Inmatningsenheter
- Mus är beskrivet i datorkomponentstycket
- tangentbord
- bildskärm
Bildskärmar
Skrivare
- skrivare
Nätverk
- Trådbundet
- trådlöst
Bilder
- scannrar
Film
Lektion 8 - Inlämningsuppgift - Persondatorn
Den här inlämningsuppgiften är istället för prov och kan pågå som ett hemarbete medan jag gör några lektioner om kiselprocessing, servrar m, se nedan.

Uppgift |
---|
Redovisning datorns delar
Hur skulle du göra om du fick ansvaret i din familj att köpa nya datorer till alla eftersom ni råkat ut ett otrevligt inbrott där tjuvarna stal varenda dator, teve och radio. Som tur är förstörde de inget och de tog inget annat, bara datorer, spelkonsoler och hemelektronik. Alla hade naturligtvis sina telefoner med sig så de finns kvar liksom det trådlösa nätverket. Ni hade en bra försäkring vilken betalar ut 27 400 kr. Ni har haft familjeråd och bestämt att ni ska passa på att skaffa er bra saker som löser alla era behov av arbete, kommunikation, studier och underhållning. Ni kommer att behöva skjuta till mer pengar och ta av semesterkassan. Du har tagit på dig ansvaret för att göra en inköpslista med alla kostnader, inköpsställen mm. Självklart passar du på att plocka ihop din egen stationära dator som du kan ha som server, speldator och designmaskin. Glöm inte att redovisa miljöaspekterna och de ergonomiska effekterna av ert köp. Skriv i Pages och numbers och lämna in till oss. Ni får en vecka på er. Deadline fredag 23.59. Du ska skaffa ett konto på Dropbox genom denna länk
Döp din fil med ditt namn och gör en kopia. Sedan ska du lämna in ditt dokument på min Dropbox i mappen Datorteknikuppgift. Jag litar på att ni inte fipplar med någon annans fil. Jag flyttar filerna när de kommer in. |
Vi ska ägna oss åt lite andra saker också. Ni får jobba hela första lektionen med detta men sen kör vi bara en kort avstämning och lägger in liter Javascript också. Så får ni jobba klart inlämningen hemma.
Lite Javascript
Html5, CSS3 och Javascript
Html5, CSS3 och Javascript är den nya standarden för hemsidor.
De stora företagen enats. W3C konsortium.
Html står för innehåll och struktur, CSS ger formen och Javascript ger interaktion och animation.
Jobba själv
Det vi ska göra nu tar omkring två lektioner men du får räkna med att jobba litet hemma också.
Vi kommer att använda TextWrangler som är gratisversionen av BBEdeit vilket är ett mycket populärt program att koda i. Fördelen med en speciell editor för kodning är bland annat att den färgmarkerar din kod så att du lättare upptäcker fel. Dessutom håller editorn koll på olika filtyper och extensions som .css, .js, .html mm.
Uppgift |
---|
|
Praktiska tips
- Surfa med Safari
- OM du använder Chrome - Spara som ren html
Räta linjen
Kursen Ma1C går i ett rasande högt tempo och den här övningen syftar till att ge dig mer tid för att reflektera över matten och samtidigt nöta in några verkligt centrala begrepp. Samtidigt lär du dig mer programmering i Javascript.
- En gubbe som får ett m-värde och ett k-värde genom att användaren matar in det.
- Gubben går och lämnar ett streck efter sig.
- Uppgiften är att pricka en slumpad punkt på skärmen.
- Lägg till axlar som finns i ett bibliotek på spelprogrammering.nu
Halvledarprocessning
Renrum
Kisel
Mönstring
Dopning
Etsning
Metallisering
Kapsling
Besök på Tekniska mässan
Titta vad som finns att besöka.
Stordatorer serverhallar mm
- CERN
- Google, Amazon, mfl
Laboration
Plocka isär en dator och sätt ihop den igen.
Operativsystem
Har det egentligen stöd i kursplanen?
Åtminstone installera några operativ: Windows, Linux.
Grunderna i OSI-modellen (open systems interconnection) och gällande standarder för datorkommunikation.
Program, till exempel enklare kommunikationsprogram och applikationsprogram för mobila enheter.
Hur en app ser ut.
Sätta upp nätverk mellan mobiler. Blåtand.
Enklare rit- och simuleringsprogram.
Begreppen filer, filformat, komprimering och kryptering.
Hur tar man backup?
Fältbussars användning inom till exempel industri-, el- och andra teknikområden.
Rutiner för säkerhetskopiering och installation av virusskydd.
ESD-säker hantering av mikroprocessorer och minnen (electro static discharge).
Planering, montering, konfigurering samt driftsättning av datorsystem för något av användningsområdena mätning, styrning, övervakning eller dokumentation.
http://sv.wikipedia.org/wiki/Mikrokontroller
Installation och konfigurering av applikationsprogram.
Kanske några program på servern genom Webbstjärnan...
Installation och konfigurering av datorer i ett befintligt nätverk.
Installation av skrivare och andra enheter i nätverk.
Kuriosa
Artificiell intelligens
Laborationer
Det finns en del på kjell.com
- Överföringshastighet med olika portar (USB 1, 2 och 3) och nätverk
- prestandakollprogram, ex hårddiskutnyttjande, processorkraft
- Felsökning
- Plocka ihop delar till en dator (med info fr nätet). Alltså ta fram en inköpslista på sådat som funkar. Att bygga en dator på Kjell.com
- felsökning på en dator i praktiken
- Hitta svar på knepigare frågor på nätet, ex hur kan man få browserna att öppna en wordfil? Säkra filer, etc.
- Sätta upp olika program på webbstjärnan, e-handelssystem, moodle, etc
- Molntjänster, ...
- Virusprogram och brandväggar
- Backuper, synk, uppdatering, etc
- Blåsa rent och installera ett lätt linux-operativ så att de blir användbara igen.
Industriela tillämpningar
- PID-reglering, robotar, lysdiodstavlor (m lödning), Smarta hem, etc., inbyggda system med mera.