Tabell med riktiga värden: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Hakan (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Hakan (diskussion | bidrag) |
||
| Rad 28: | Rad 28: | ||
|- | |- | ||
|Kork||0.2-0.35 | |Kork||0.2-0.35 | ||
|- | |||
|Magnesium||1.7 | |||
|- | |- | ||
|Mässing||8.4 | |Mässing||8.4 | ||
Versionen från 26 oktober 2011 kl. 18.53
Ämne - Densitet (g/cm3)
Tabellen innehåller värden på densiteten för några vanliga ämnen.
| vatten | 1,00 |
| Aluminium | 2,7 |
| Bly | 11.3 |
| Diamant | 3.5 |
| Glas | 2.5 |
| Granit | 2.7 |
| Guld | 19.3 |
| Gummi | 0.92-0.96 |
| Is | 0.92 |
| Järn | 7.9 |
| Koppar | 9.0 |
| Kork | 0.2-0.35 |
| Magnesium | 1.7 |
| Mässing | 8.4 |
| Paraffin | 0.85 |
| Platina | 21.4 |
| PVC | 1.2-1.5 |
| Silver | 10.5 |
| Tenn | 7.3 |
| Trä | 0.52 |
| Uran | 18.9 |
| Volfram | 19.3 |
| Zink | 7.1 |