Tabell med riktiga värden: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Hakan (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Hakan (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
| (2 mellanliggande sidversioner av samma användare visas inte) | |||
| Rad 1: | Rad 1: | ||
__NOTITLE__ | __NOTITLE__ | ||
== Ämne - Densitet (10<sup>3</sup> kg/ | == Ämne - Densitet (10<sup>3</sup> kg/m<sup>3</sup>) == | ||
Tabellen innehåller värden på densiteten för några vanliga ämnen. | Tabellen innehåller värden på densiteten för några vanliga ämnen. | ||
{| | {| | ||
|- | |- | ||
|Aluminium ||2,7 | |Aluminium ||2,7 | ||
| Rad 21: | Rad 19: | ||
|- | |- | ||
|Gummi||0.92-0.96 | |Gummi||0.92-0.96 | ||
|- | |||
|Helium ||0.00018 | |||
|- | |- | ||
|Is||0.92 | |Is||0.92 | ||
|- | |- | ||
|Järn||7.9 | |Järn||7.9 | ||
|- | |||
|Koldioxid ||0.00198 | |||
|- | |- | ||
|Koppar||9.0 | |Koppar||9.0 | ||
| Rad 30: | Rad 32: | ||
|Kork||0.2-0.35 | |Kork||0.2-0.35 | ||
|- | |- | ||
|Kvicksilver||13. | |Kvicksilver||13.53 | ||
|- | |||
|Luft ||0.00129 | |||
|- | |- | ||
|Magnesium||1.7 | |Magnesium||1.7 | ||
|- | |- | ||
|Mässing||8.4 | |Mässing||8.4 | ||
|- | |||
|Neon ||0.0009 | |||
|- | |- | ||
|Osmium||22.6 | |Osmium||22.6 | ||
| Rad 45: | Rad 51: | ||
|- | |- | ||
|Silver||10.5 | |Silver||10.5 | ||
|- | |||
|Svavelsyra ||1.84 | |||
|- | |||
|Syre ||0.001429 | |||
|- | |- | ||
|Tenn||7.3 | |Tenn||7.3 | ||
| Rad 51: | Rad 61: | ||
|- | |- | ||
|Uran||18.9 | |Uran||18.9 | ||
|- | |||
|Vatten ||1,00 | |||
|- | |- | ||
|Volfram||19.3 | |Volfram||19.3 | ||
|- | |||
|Väte ||0.00009 | |||
|- | |- | ||
|Zink||7.1 | |Zink||7.1 | ||
|} | |} | ||
Nuvarande version från 24 september 2012 kl. 11.13
Ämne - Densitet (103 kg/m3)
Tabellen innehåller värden på densiteten för några vanliga ämnen.
| Aluminium | 2,7 |
| Bly | 11.3 |
| Diamant | 3.5 |
| Glas | 2.5 |
| Granit | 2.7 |
| Guld | 19.3 |
| Gummi | 0.92-0.96 |
| Helium | 0.00018 |
| Is | 0.92 |
| Järn | 7.9 |
| Koldioxid | 0.00198 |
| Koppar | 9.0 |
| Kork | 0.2-0.35 |
| Kvicksilver | 13.53 |
| Luft | 0.00129 |
| Magnesium | 1.7 |
| Mässing | 8.4 |
| Neon | 0.0009 |
| Osmium | 22.6 |
| Paraffin | 0.85 |
| Platina | 21.4 |
| PVC | 1.2-1.5 |
| Silver | 10.5 |
| Svavelsyra | 1.84 |
| Syre | 0.001429 |
| Tenn | 7.3 |
| Trä | 0.52 |
| Uran | 18.9 |
| Vatten | 1,00 |
| Volfram | 19.3 |
| Väte | 0.00009 |
| Zink | 7.1 |