Att väcka intresse för ma/no i år 5: Skillnad mellan sidversioner
Hakan (diskussion | bidrag) |
Hakan (diskussion | bidrag) |
||
(13 mellanliggande sidversioner av samma användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
[[Category:Matematik]] | |||
= Lektionsplanering 6 + 4 lektioner ma/no i åk 5 = | = Lektionsplanering 6 + 4 lektioner ma/no i åk 5 = | ||
Rad 24: | Rad 26: | ||
=== Lektion 1 === | === Lektion 1 === | ||
[ | [[Media:Matematiken_i_en_teckning_a.doc|Vad är matematik? - och matematiken i en teckning]] | ||
Vilka uppgifter kan du hitta på utifrån en bild. Matematik ett kommunikationsämne, sidan 31. | Vilka uppgifter kan du hitta på utifrån en bild. Matematik ett kommunikationsämne, sidan 31. | ||
Rad 30: | Rad 32: | ||
==== Lektion 2 ==== | ==== Lektion 2 ==== | ||
[ | *[[Funktionsmaskinen]] | ||
==== Lektion 3 ==== | ==== Lektion 3 ==== | ||
Rad 38: | Rad 40: | ||
==== Lektion 4 ==== | ==== Lektion 4 ==== | ||
Vad är naturvetenskap? Vetenskap och tro. | Vad är naturvetenskap? Vetenskap och tro. | ||
Vi kokar vatten för att öva oss på att mäta och för att göra ett diagram. Denna övning ligger nu på materia och värme: [[Materia_och_värme#Laboration_-_att_koka_vatten|att koka vatten]] | |||
==== Lektion 5 ==== | ==== Lektion 5 ==== | ||
Rad 52: | Rad 56: | ||
En [http://manotek.se/elevens_val_ar5/elevernas_utvardering.doc enkät] till eleverna | En [http://manotek.se/elevens_val_ar5/elevernas_utvardering.doc enkät] till eleverna | ||
== Lektion 7 - Bygga torn == | |||
Bygga torn av papper. | |||
En ppt om [[Media:Fackverkskonstruktioner.ppt|fackverkskonstruktioner]] fungerar så att man kan använda de första tre bilderna som inledning och resterande bilder efter det att eleverna byggt. | |||
==== Lektion 8 ==== | ==== Lektion 8 ==== | ||
Att observera, beskriva och förklara bilder. | Att observera, beskriva och förklara bilder. | ||
*Övningar att plasta in och använda: | |||
*[[Media:Kursplan_mal_och_kriterier_tal_och_raknesatt.doc|Beskriv platsen i bilden 1]]. | |||
==== Lektion 9 ==== | ==== Lektion 9 ==== |
Nuvarande version från 10 januari 2011 kl. 19.10
Lektionsplanering 6 + 4 lektioner ma/no i åk 5
Syfte
Att väcka intresse för matematik och no.
Övergripande mål
Att eleverna ska ha kul.
Kurspresentation
Under kursen kommer du att...
- få inblick i hur matematiken används inom många olika områden.
- lära dig olika metoder att lösa matematiska problem.
- bekanta dig med delar av högstadiets matematik, exempelvis algebra och ekvationer.
- få prova på enkel programmering.
- få prova på ett naturvetenskapligt arbetssätt och göra en egen undersökning.
- göra laborationer i fysik och kemi och lära dig skriva laborationsrapport.
Lektionsplaneringar
Lektion 1
Vad är matematik? - och matematiken i en teckning
Vilka uppgifter kan du hitta på utifrån en bild. Matematik ett kommunikationsämne, sidan 31.
Lektion 2
Lektion 3
Lektion 4
Vad är naturvetenskap? Vetenskap och tro.
Vi kokar vatten för att öva oss på att mäta och för att göra ett diagram. Denna övning ligger nu på materia och värme: att koka vatten
Lektion 5
Fair test. Experiment med att lösa socker i vatten
Lektion 6
Logoprogrammering.
Utvärdering
En enkät till eleverna
Lektion 7 - Bygga torn
Bygga torn av papper.
En ppt om fackverkskonstruktioner fungerar så att man kan använda de första tre bilderna som inledning och resterande bilder efter det att eleverna byggt.
Lektion 8
Att observera, beskriva och förklara bilder.
- Övningar att plasta in och använda:
- Beskriv platsen i bilden 1.
Lektion 9
Kryptering
Nämnaren nr 4, 2003. Krypteringssnurror.
Lektion 10
Mano-spelet.