Att väcka intresse för ma/no i år 5: Skillnad mellan sidversioner

Från Wikiskola
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Rad 24: Rad 24:
=== Lektion 1 ===
=== Lektion 1 ===


[http://manotek.se/elevens_val_ar5/Her_lektion 1.doc <u><font color="#000080">Vad är matematik? - och matematiken i en teckning</font></u>]
[[Media:Matematiken_i_en_teckning_a.doc|Vad är matematik? - och matematiken i en teckning]]


Vilka uppgifter kan du hitta på utifrån en bild. Matematik ett kommunikationsämne, sidan 31.
Vilka uppgifter kan du hitta på utifrån en bild. Matematik ett kommunikationsämne, sidan 31.

Versionen från 29 november 2008 kl. 22.27

Lektionsplanering 6 + 4 lektioner ma/no i åk 5

Syfte

Att väcka intresse för matematik och no.

Övergripande mål

Att eleverna ska ha kul.

Kurspresentation

Under kursen kommer du att...

  • få inblick i hur matematiken används inom många olika områden.
  • lära dig olika metoder att lösa matematiska problem.
  • bekanta dig med delar av högstadiets matematik, exempelvis algebra och ekvationer.
  • få prova på enkel programmering.
  • få prova på ett naturvetenskapligt arbetssätt och göra en egen undersökning.
  • göra laborationer i fysik och kemi och lära dig skriva laborationsrapport.

Lektionsplaneringar

Lektion 1

Vad är matematik? - och matematiken i en teckning

Vilka uppgifter kan du hitta på utifrån en bild. Matematik ett kommunikationsämne, sidan 31.

Lektion 2

Lektion 3

Geobräden

Lektion 4

Vad är naturvetenskap? Vetenskap och tro.
Att mäta temperaturen när vatten kokar, fylla i tabeller och rita kurvor.
Så här kan en kurva se ut.
Smälta is och koka vatten beskrivs i Natura sidan 13.

Lektion 5

Fair test. Experiment med att lösa socker i vatten

Lektion 6

Logoprogrammering.

Utvärdering

En enkät till eleverna

Lektion 7

Bygga torn av papper.
En ppt om fackverkskonstruktioner fungerar så att man kan använda de första tre bilderna som inledning och resterande bilder efter det att eleverna byggt.

Lektion 8

Att observera, beskriva och förklara bilder.

Lektion 9

Kryptering

Nämnaren nr 4, 2003. Krypteringssnurror.

Lektion 10

Mano-spelet.