Att väcka intresse för ma/no i år 5: Skillnad mellan sidversioner

Från Wikiskola
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Rad 60: Rad 60:
Att observera, beskriva och förklara bilder.  
Att observera, beskriva och förklara bilder.  
*Övningar att plasta in och använda:
*Övningar att plasta in och använda:
*[http://manotek.se/elevens_val_ar5/Beskriv platsen i bilden - 1.doc Beskriv platsen i bilden 1].
*[[Media:Kursplan_mal_och_kriterier_tal_och_raknesatt.doc|Beskriv platsen i bilden 1]].


==== Lektion 9 ====
==== Lektion 9 ====

Versionen från 29 november 2008 kl. 21.54

Lektionsplanering 6 + 4 lektioner ma/no i åk 5

Syfte

Att väcka intresse för matematik och no.

Övergripande mål

Att eleverna ska ha kul.

Kurspresentation

Under kursen kommer du att...

  • få inblick i hur matematiken används inom många olika områden.
  • lära dig olika metoder att lösa matematiska problem.
  • bekanta dig med delar av högstadiets matematik, exempelvis algebra och ekvationer.
  • få prova på enkel programmering.
  • få prova på ett naturvetenskapligt arbetssätt och göra en egen undersökning.
  • göra laborationer i fysik och kemi och lära dig skriva laborationsrapport.

Lektionsplaneringar

Lektion 1

1.doc Vad är matematik? - och matematiken i en teckning

Vilka uppgifter kan du hitta på utifrån en bild. Matematik ett kommunikationsämne, sidan 31.

Lektion 2

2 - funktionsspelet.doc Funktionsmaskinen
2 - funktionsspelet - underlag for printning av funktioner.doc Funktioner i printbart skick.Mall för att 2 - rita kurvor.xls rita kurvor av funktioner
Ekvationsspelet beskrivs i Algebra för alla, sidan 64.

Lektion 3

Geobräden

Lektion 4

Vad är naturvetenskap? Vetenskap och tro.
Att mäta temperaturen när vatten kokar, fylla i tabeller och rita kurvor.
Så här kan en kurva se ut.
Smälta is och koka vatten beskrivs i Natura sidan 13.

Lektion 5

Fair test. Experiment med att lösa socker i vatten

Lektion 6

Logoprogrammering.

Utvärdering

En enkät till eleverna

Lektion 7

Bygga torn av papper.
En ppt om fackverkskonstruktioner fungerar så att man kan använda de första tre bilderna som inledning och resterande bilder efter det att eleverna byggt.

Lektion 8

Att observera, beskriva och förklara bilder.

Lektion 9

Kryptering

Nämnaren nr 4, 2003. Krypteringssnurror.

Lektion 10

Mano-spelet.