Att väcka intresse för ma/no i år 5: Skillnad mellan sidversioner

Från Wikiskola
Hoppa till navigering Hoppa till sök
 
(13 mellanliggande sidversioner av samma användare visas inte)
Rad 1: Rad 1:
[[Category:Matematik]]
= Lektionsplanering 6 + 4 lektioner ma/no i åk 5 =
= Lektionsplanering 6 + 4 lektioner ma/no i åk 5 =


Rad 24: Rad 26:
=== Lektion 1 ===
=== Lektion 1 ===


[http://manotek.se/elevens_val_ar5/Her_lektion 1.doc <u><font color="#000080">Vad är matematik? - och matematiken i en teckning</font></u>]
[[Media:Matematiken_i_en_teckning_a.doc|Vad är matematik? - och matematiken i en teckning]]


Vilka uppgifter kan du hitta på utifrån en bild. Matematik ett kommunikationsämne, sidan 31.
Vilka uppgifter kan du hitta på utifrån en bild. Matematik ett kommunikationsämne, sidan 31.
Rad 30: Rad 32:
==== Lektion 2 ====
==== Lektion 2 ====


[http://manotek.se/elevens_val_ar5/her_lektion 2 - funktionsspelet.doc <font color="#000080">Funktionsmaskinen</font>]<br />[http://manotek.se/elevens_val_ar5/Her_lektion 2 - funktionsspelet - underlag for printning av funktioner.doc <u><font color="#000080">Funktioner i printbart skick.</font></u>]Mall för att [http://manotek.se/elevens_val_ar5/herrangen 2 - rita kurvor.xls rita kurvor] av funktioner<br />Ekvationsspelet beskrivs i Algebra för alla, sidan 64.
*[[Funktionsmaskinen]]


==== Lektion 3 ====
==== Lektion 3 ====
Rad 38: Rad 40:
==== Lektion 4 ====
==== Lektion 4 ====


Vad är naturvetenskap? Vetenskap och tro.<br />Att mäta temperaturen när vatten kokar, fylla i [http://manotek.se/elevens_val_ar5/vattnets_temperatur_labb.doc tabeller] och [http://manotek.se/elevens_val_ar5/tomt_diagram_att_plotta_i.xls rita kurvor].<br />Så här kan en kurva se ut.<br />Smälta is och koka vatten beskrivs i Natura sidan 13.
Vad är naturvetenskap? Vetenskap och tro.
 
Vi kokar vatten för att öva oss på att mäta och för att göra ett diagram. Denna övning ligger nu på materia och värme: [[Materia_och_värme#Laboration_-_att_koka_vatten|att koka vatten]]


==== Lektion 5 ====
==== Lektion 5 ====
Rad 52: Rad 56:
En [http://manotek.se/elevens_val_ar5/elevernas_utvardering.doc enkät] till eleverna
En [http://manotek.se/elevens_val_ar5/elevernas_utvardering.doc enkät] till eleverna


==== Lektion 7 ====
== Lektion 7 - Bygga torn ==
 
Bygga torn av papper.


Bygga torn av papper.<br />En ppt om [http://manotek.se/elevens_val_ar5/Fackverkskonstruktioner.ppt fackverkskonstruktioner] fungerar så att man kan använda de första tre bilderna som inledning och resterande bilder efter det att eleverna byggt.
En ppt om [[Media:Fackverkskonstruktioner.ppt|fackverkskonstruktioner]] fungerar så att man kan använda de första tre bilderna som inledning och resterande bilder efter det att eleverna byggt.


==== Lektion 8 ====
==== Lektion 8 ====


Att observera, beskriva och förklara bilder. <br />Övningar att plasta in och använda:<br />[http://manotek.se/elevens_val_ar5/Beskriv platsen i bilden - 1.doc Beskriv platsen i bilden 1].
Att observera, beskriva och förklara bilder.  
*Övningar att plasta in och använda:
*[[Media:Kursplan_mal_och_kriterier_tal_och_raknesatt.doc|Beskriv platsen i bilden 1]].


==== Lektion 9 ====
==== Lektion 9 ====

Nuvarande version från 10 januari 2011 kl. 19.10


Lektionsplanering 6 + 4 lektioner ma/no i åk 5

Syfte

Att väcka intresse för matematik och no.

Övergripande mål

Att eleverna ska ha kul.

Kurspresentation

Under kursen kommer du att...

  • få inblick i hur matematiken används inom många olika områden.
  • lära dig olika metoder att lösa matematiska problem.
  • bekanta dig med delar av högstadiets matematik, exempelvis algebra och ekvationer.
  • få prova på enkel programmering.
  • få prova på ett naturvetenskapligt arbetssätt och göra en egen undersökning.
  • göra laborationer i fysik och kemi och lära dig skriva laborationsrapport.

Lektionsplaneringar

Lektion 1

Vad är matematik? - och matematiken i en teckning

Vilka uppgifter kan du hitta på utifrån en bild. Matematik ett kommunikationsämne, sidan 31.

Lektion 2

Lektion 3

Geobräden

Lektion 4

Vad är naturvetenskap? Vetenskap och tro.

Vi kokar vatten för att öva oss på att mäta och för att göra ett diagram. Denna övning ligger nu på materia och värme: att koka vatten

Lektion 5

Fair test. Experiment med att lösa socker i vatten

Lektion 6

Logoprogrammering.

Utvärdering

En enkät till eleverna

Lektion 7 - Bygga torn

Bygga torn av papper.

En ppt om fackverkskonstruktioner fungerar så att man kan använda de första tre bilderna som inledning och resterande bilder efter det att eleverna byggt.

Lektion 8

Att observera, beskriva och förklara bilder.

Lektion 9

Kryptering

Nämnaren nr 4, 2003. Krypteringssnurror.

Lektion 10

Mano-spelet.